علی سعادتی
Contact me
My Profile
Blog Author(s) علی سعادتی
Previous Months Home Archive آذر ۸٧ More ...
      بزرگترین و جامع ترین بانک مقالات و تحقیق و پایان نامه (وبلاگ تقدیمی به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد واحد ورامین - پیشوا)
روشهای بسته بندی مواد غذایی by: علی سعادتی

 بسته بندی مواد غذایی

تاریخچه بسته بندی

در دوره  پیش از  صنعتی شدن جوامع ،  بسته بندی مواد و محصولات برای مدت های طولانی مورد استفاده قرار داده می شده است و از این روش برای نگهداری مواد و محصولات غذایی در  خانه  یا  حمل و نقل آنها از مزرعه یا محل تولید به  مغازه ها یا بازار های محلی استفاده می شده است.                      

نمونه ای از این موارد بسته بندی غلات و آرد در کیسه یا ظرف های و جعبه های چوبی  و یا بسته بندی مواد روغنی در شیشه ها بوده است.منشا بسته بندی و کنسرو های مدرن روش های اولیه بسته بندی شامل استفاده از کاغذ موم ، چرم ، پوست و یاچوب پنبه بوده اند. 

                                     

 

فن آوری های مدرن بسته بندی از زمان  نیکولاس آپرت که یک قناد اهل کشور فرانسه بود  آغاز شدند.                                   

کنسرو                                                                          

ظروف آهنی در مقایسه با ظروف شکننده شیشه ای برای بسته بندی مواد غذایی مناسب می باشند . با استفاده از شیوه کنسرو کردن می توان محصولاتی مثل نخود یا سالمون کنسرو شده را به مناطقی  صادر نمود که مردم آن مناطق هرگز  پیش از آن از این  غذا ها نخورده بودند. در این شرایط ، هنوز هم فساد  مواد غذایی به سبب عملکرد   میکروارگانیسم های  فاسد کننده در سطح بالایی قرار دارد...

شما با نظرات خود باعث دلگرمی اعضای سایت و راهبردی جهت رسیدن به مقصود اعضا ( قرار دادن مطالب روز دنیا که قبلا به فارسی ترجمه شده  ُ که دیگر نیازی به سایت های خارجی و ترجمه و مشکلات ناشی از آن نباشید ) می شوید با تشکر وسپاس فراوان ؟  

as951951@ymail.com

 


 انجام بسته بندی در مواد غذایی  دارای چندین عملکرد مهم می باشد که از جمله می توان به محافظ از ماده غذایی حفظ ویژگی های حسی و ظاهری و کیفیت ماده غذایی و ارائه اطلاعات ماده غذایی به مصرف کننده می توان اشاره نمود. در این بخش به بررسی بسته بندیهای بیولوژیکی و بیان مسائل مهم مربوط به بسته بندی مواد غذایی پرداخته می شود. نقشی را که مواد بسته بندی کننده بیولوژیک در محافظت از کیفیت و ویژگی های حسی و ظاهری چندین گروه از مواد غذایی میتوانند بر عهده داشته باشند.علاوه بر جوانب ایمنی و حسی مربوط به مواد غذایی این نکته نیز به خوبی تشخیص داده شده است که در توسعه و انتخاب مواد بسته بندی بیولوژیکی مسائل  دیگری نیز به دقت و ملاحظه نیاز دارند.  

تعاریف بسته  بندی برای  مواد غذایی به طور معمول  بیشتر بسته  بندی  های   مواد  غذایی  درسه  گروه  یا بسته بندی اولیه ، ثانویه  و  ثالثیه قرار  داده  میشوند .

مواد بستهبندی  کننده  اولیه ،   آن   دسته   از موادی هستند  که در تماس   مستقیم  با  مواد غذایی  قرار  دارند. عملکرد  و  نقش   این  مواد،   دربر گرفتن   ،  محافظت  کردن  و  تسهیل اموری چون   توزیع   و  نگهداری مواد  غذایی  همزمان  با رفع  نیازهای   مصرف  کننده  در رابطه با   ایمنی   و  شفافیت محصول  میباشند

در  اغلب  موارد ، از بسته  بندی  ثانویه  برای محافظت  فیزیکی  از محصول  استفاده  گردیده  میشود . این  بسته بندی  ممکن  است  یک   جعبه    محافظ مواد  غذایی  یا یک  کیسه پلاستیکی در اطراف ماده غذایی باشد.                    

 بسته  بندیهای ثالثیه یا سوم با  بسته بندی ثانویه  در یک سیستم حمل و نقل بستهبندی  نهایی همراه گردیده میشود.        

در اینجا نیز  ، هدف از انجام   این  بسته بندی تسهیل حمل و  نقل  و  نگهداری  محصول و  محافظت از موارد درون  بسته  بندی  در مقابل آسیبهای فیزیکی میباشد.                                        

پوشش ها و روکش های خوراکی                                   

پو ششها  و رو کشهای  خوراکی یک  گروه منحصر به فرد از مواد بسته بندی کننده را  تشکیل  میدهند   با  سایر مواد  بسته  بندی کننده بیولوژیکی و بسته  بندیهای  متعارف ،  تفاوت دارند .

پوشش  های خوراکی ،  با  اضافه نمودن یک  محلول روکش  دهنده   مایع   یا ترکیبات  مذاب  بر روی محصول   بهدست  آورده  میشوند.                                                        

این مواد را میتوان با استفاده  از  قلم مو ، اسپری کردن  و یا  مواد سیال  کننده نیز مورد استفاده قرار داد. پوشش  های خوراکی  بخشی  از یک محصول غذایی  به شمار آمده و  از این روی به  ویژگیهای  و  خواص  ظاهری مواد  غذایی ، نباید  هیچ  گونه  تاثیری را وارد آورند.                               

اما  از  سوی دیگر روکش  های  خوراکی ساختار های جداگانه  ای هستند که  در مراحل  بعدی شکل  یافته و  به  مواد غذایی افزوده  میشوند .                                                         

این مواد  با استفاده پخش کردن و خنک  کردن محلولهای  روکش  دهنده بر روی یک سطح درجه بندی شده، خشک کردن ماده روکش بر روی یک درام خشک کننده ،و  یا با  استفاده  از  شیوه های  سنتی فرآوری  پلاستیک  به   وجود  آورده  میشوند .       

پوشش  ها  و  روکش  های خوراکی موانعی را در مقابل   رطوبت  ، اکسیژن ،  دی  اکسیدکربن ،  بوها  ،لیپیدها و  سایر عوامل به   وجود  آورده  و  مواد  غذایی را در درون خود   نگه داشته  و  کلیت  مکانیکی  مواد  و  یا  حمل  و  نقل  و  نگهداری  ماده غذایی  را آسان   میسازند.                                                            

یک  چالش                             

یکی از چالش  های پیش رو در صنعت بسته  بندی   مواد  غذایی در ارائه بسته  بندی  بیولوژیک  ، تطابق دوام  این  بسته بندیها  با  طول   مدت  نگهداری   محصول میباشد.                             

مواد   بیولوژیکی باید با  حفظ   خواص  تدافعی مکانیکی خود  به  صورت با دوام  باقی مانده و  در طول دوره  نگهداری محصول  نقش خود را  به طور  صحیح  انجام  دهند .                          

به  طور ایده   آل  ، این  مواد  باید در هنگام  دو ریخته شدن از قابلیت تجزیه بیولوژیکی برخوردار باشد.                          

 

این وضعیت ،  چالش های جالب توجهی  را  پیش روی طراحی و کاربرد مواد بسته  بندی  بیولوژیک قرار  میدهد  زیرا  بسیاری  از فاکتورهایی که  بر تجزیه  بیولوژیکی  این  مواد تاثیر میگذارند   به  میزان  فساد   مواد غذایی  موجود در درون این  بسته بندی ها  نیز  تاثیر  گذار  هستند   .                         

مواد بالقوه برای بسته بندی بیولوژیکی                            

PLA یا PHB/Vیا کارتن های مقوایی با روکش PLA یا  را  می توان به عنوان مواد بسته بندی کننده برایPLB بطری شیر مورد استفاده قرار داد زیرا این مواد از مقاومت زیادی  در مقابل اکسیژن  و رطوبت برخوردار می باشند.                    

دور نگه داشتن نور از بطری ها نیز به وسیله اضافه نمودن برخی از رنگدانه ها به مخلوط های پلیمر به دست آورده می شوند.      

مواد بسته بندی بیولوژیکی یک عمل مقرون به صرفه خواهد بود .  کاغذ های مقوایی دارای روکش های بیولوژیکی و مواد تجزیه پذیر برای به دست آوردن  خواص مکانیکی و محافظت مناسب برای موادی همچون ماست  ، پنیر و پنیر های پرورده ، مناسب می باشد .  بسته بندی مواد غذایی یک عمل چالش برانگیز به شمار می آید ، زیرا مواد غذایی بسیار متنوع  و پیچیده هستند.                       

ماشین های بسته بندی مواد غذایی      

ماشین های خودکار :                                                         

برای بسته بندی روغن های خوراکی در درون کیسه های کوچک        

L.D.P.E  و یا L.L.D.P.E . تهیه شده با فیلم های هدایت گر ماشین به صورت  الکترو پنوماتیک یا  الکترومکانیکی در درون هر ماشین می باشد.                                            

 

ماشین های  خودکار شکلات پیچ پر سرعت :                         

این ماشین ها برای بسته بندی 800شکلات در دقیقه  در کیسه های.  مرکزی طراحی شده است . هدایت ماشین به صورت الکترو مکانیکی  انجام میشود.                                              

ماشین های پر کن :                                                         

انواع مختلف ماشین های پر کن ، در صنایع غذایی  و بسته بندی با استقبال زیادی روبه رو شده اند. این ماشین ها با مصرف انرژی پایین و سرعت بسیار بالایی  طراحی شده اند و قادر به بسته بندی انواع محصولات مایع ، پودری ، و گرانولی می باشند.                                       

سری مینی پک :                                                                             

ماشین های سری مینی پک در قسمت های مختلف صنایع غذایی برای مدت چندین سال است که مورد استفاده قرار داده می شوند این ماشین ها برای بسته بندی انواع  قهوه ، محصولات پودری  دانه ها و سایر محصولات دارای ذرات ریز  مناسب می باشند. 

             

شما با نظرات خود باعث دلگرمی اعضای سایت و راهبردی جهت رسیدن به مقصود اعضا ( قرار دادن مطالب روز دنیا که قبلا به فارسی ترجمه شده  ُ که دیگر نیازی به سایت های خارجی و ترجمه و مشکلات ناشی از آن نباشید ) می شوید با تشکر وسپاس فراوان ؟  

as951951@ymail.com

                                                        

 

 

  Comments ()
Recent Posts روشهای بسته بندی مواد غذایی دستگاه عصبی شاهنامه فردوسی عکسهایی از روستای رامه پنبه و بیماری های آن پوکی استخوان TQM مدیریت کیفیت فراگیر پدیده گرم شدن کره زمین خشک کن ها پروبیوتیک
My Tags بسته بندی (۱) اعصاب (۱) دستگاه عصبی (۱) رامه (۱) بسته بندی مواد (۱) بسته بندی مواد غذایی (۱) عکس رامه (۱)
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis